• Jižní Čína

HANÁ Orienteering

Program

Program

Č. Datum Den Místo Program
1 19/10 So Šanghaj Let Praha-Šanghaj, prohlídka Šanghaje
2 20/10 Ne Šanghaj Prohlídka Šanghaje
3 21/10 Po Šanghaj/Huangshan přesun do Huangshan, prohlídka NP Žluté hory
4 22/10 Út Huangshan/Kanton prohlídka NP Žluté Hory, přesun do Kantonu
5 23/10 St Kanton/Kuej-Lin přesun do Kuej – Linu, výlet do Longhji rice terraces
6 24/10 Čt Kuej-Lin celodenní výlet po řece do Yangshuo
7 25/10 Kuej-Lin/Kanton přesun do Kantonu, prohlídka Kantonu
8 26/10 So okolí Kantonu závody World Cup + doprovodné závody
9 27/10 Ne okolí Kantonu závody World Cup + doprovodné závody
10 28/10 Po Kanton/Hong Kong přesun do Hong Kong, prohlídka Hong kongu
11 29/10 Út Macao celodenní výlet do Macaa
12 30/10 St Hong Kong prohlídka Hong Kongu (závody Hong Kong)
13 31/10 Čt Hong Kong/Kuala Lumpur přesun do Kuala Lumpur, prohlídka města
14 01/11 Kuala Lumpur výlet do NP Taman Negara
15 02/11 So Kuala Lumpur/Singapur přesun do Singapuru, návštěva Makally
16 03/11 Ne Singapur prohlídka Singapuru
17 04/11 Po Singapur Let Singapur – Praha

Šanghaj

Zkuste ztrojnásobit počet obyvatel Česka umístit je všechny na plochu o velikosti kraje Vysočina. Hotovo? Pak máte hrubou představu o velikosti Šanghaje. Původně rybářská vesnice je dnes největším přístavem na světě a opravdovým velkoměstem. Mezi největší lákadla města patří bezesporu Pudong – finanční čtvrť Šanghaje s opravdu velkým počtem mrakodrapů, z nichž nejznámější je bezesporu Perla Orientu. Televizní věž, která má tak nezaměnitelnou architekturu, že to k ní člověka táhne od chvíle, kdy ji poprvé spatří. Další ,,perličkou,, je i sousední budova Shanghai Tower, který je se svými 632 metry druhá nejvyšší budova na světě. Na Pudong je pak nejhezčí pohled z čtvrti Bund, která je největší pozůstatek koloniální nadvlády v Šanghaji. Obzvlášť pak při západu slunce, kdy se postupně začínají mrakodrapy rozsvěcovat. Ve městě se pak nesmí vynechat ani Nanjing Road, která reprezentuje novou tvář města s moderními stavby a nekonečným množstvím obchodů.

NP Žluté Hory

Žluté hory je pohoří nacházející se v provincii An-chuej ve východní Číně a patří k nejkrásnějším přírodním oblastem země. Sedmdesát dva vrcholů, z nichž tři přesahují nadmořskou výšku 1800 m, patří již po dvanáct století k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším turistickým oblastem. Svou charakteristikou ostrých hrotů skalních masivů, rozsedlin a útesů, vystupujících z mlhy, vždy přitahovaly proslulé čínské malíře a spisovatele. Skály jsou porostlé zvláštně pokroucenými borovicemi (až 1500 let starými). Atmosféra krajiny z čínských tradičních obrazů je umocněna množstvím mostků, altánků a klášterů. Stezky v horách jsou často tvořeni úzkými schodišti a v některých místech přechází k lehkým feratům. Fyzicky mohou být trasy velmi náročné a proto je v NP Žluté hory i síť lanovek, které pomáhají turistům s pokořením těch nejvyšších vrcholů.

Rýžové terasy Dračího Hřbetu

Rýžové terasy Dračího Hřbetu v jihočínském Longshengu patří mezi nejúžasnější terasy v celé Číně. Většina rýžových políček zde byla vybudována v období mezi dynastií Yuan (1271-1368) a Qing (1644-1911). Obdělávatelná půda tu na horách původně chyběla a místní zemědělci museli vynalézt způsob, jak se uživit. Strmé svahy proměnili v obrovské schodiště rýžových políček. Rýže se při začátku růstu zaplavuje vodou, tak musely být terásky dokonale rovné, aby se v nich voda udržela. Základem každé terasy je kamenná zídka, z obou stran utěsněná jílem.

Kuej-Lin

Krajina kolem Kuej-Linu bývá Číňany nazývána nejkrásnější na světě a každý, kdo sem zavítá, určitě potvrdí, že skutečně mezi nejkrásnější scenérie patří. Scenérie tvořené vápencovými homolovitými kopci jsou v této oblasti opravdu unikátní. Nejlepší výhledy na krajinu se naskýtají z řeky Li, po které se vydáme z Kuej-linu až do vyhlášeného městečka Yangshuo. Toto malé město je domovem tradičních rybářů, kteří dodnes pro lov využívají kormorány.

Kanton

Kanton je hlavním městem nejbohatší čínské provincie a jedním z největších čínských měst. Budují se zde supermoderní výškové budovy, mezi nimiž dominuje Kantonská televizní věž, která je se svými 610 m momentálně druhou nejvyšší věží na světě (nikoli budovou). Za návštěvu určitě stojí ostrov Shamian (Ša-mien), který je spojen s pevninou několika mosty a je to jakási zelená oáza ve velkoměstě. Díky své historii a koloniální architektuře je ostrov ideálním místem na pěší vycházky. Nedaleko Shamianu leží trh Qingping (Čching-pching).Ačkoli dnes je zboží, jako léčivé byliny, sušené houby a rostliny, živí ptáci a nádrže se želvami, rybami a žábami, běžně k vidění na většině městských tržišť, patří Qingping jako jeden z nejstarších otevřených trhů po r. 1979 k průkopnickým místům. Ve skutečnosti se stal trh tak slavným díky obchodům s produkty pro tradiční čínskou medicínu, často však šlo o ohrožené druhy.

Hong Kong

První zmínka o městě pochází z roku 1513, kdy ho objevil evropský mořeplavec Jorge Álvares. Hongkong byl po dlouhou britskou koloniální oblastí. Od července 1997 se však stal zvláštní administrativní oblastí ČLR s vlastní „mini-ústavou“ garantující vysokou autonomii teritoria do r. 2047. Dnes je Hong Kong moderní velkoměsto, které nabízí opravdu hodně zážitků. Mezi ,,must-see,, atrakce určitě patří vyhlídka Viktoria Peak, projížďka historickou dvoupatrovou tramvají, nebo plavba trajektem Star Ferry, který spojuje pevninský Hongkong Kowloon s ostrovem Hongkong. Z jeho paluby můžete zažít neuvěřitelné výhledy na panoramata města. 

Macao

Macao je na rozdíl od Hong Kongu bývalá portugalská kolonie. V roce 1999 bylo území předáno zpět Číně a obdrželo status zvláštní administrativní oblasti ČLR. Z památek zde nalezneme pozůstatky koloniální portugalské architektury, která se koncentruje zejména v okolí nádherného náměstí Largo do Senado. Nejznámější a nejhodnotnější stavbou Macaa je zbytek průčelí katedrály Sv. Pavla postavené v r. 1602, který jediný přestál velký požár, jenž katedrálu v r. 1835 zachvátil. Macao je všakl dnes známé jako Mekka hazardních hráčů. Celosvětové prvenství v hazardu drží od roku 2007, kdy se Macao dostalo před Las Vegas. Nevelký poloostrov ležící na jihočínském pobřeží aktuálně vynáší majitelům tamních kasin ročně více peněz, než zvládnou vydělat Atlantic City a Las Vegas dohromady.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur (v překladu Bahnitý soutok) je mladá metropole, která vznikla teprve v 19. století v souvislosti s počátkem těžby cínu. Dnes je toto město naprosto klíčovým politickým, ekonomickým a kulturním centrem země. Dominantu města tvoří známá budova Petronas Twin Towers, která se až do roku 2004 chlubila statusem nejvyšší budovy světa.

NP Taman Negara

Národní park Taman Negara je největší park v Malajsii, rozkládající se na územ ítří sultanátů. Zdejší tropický deštný prales je považovaný za nejstarší na světě.. Jeho stáří je odhadováno až na 130 milionů let. Prales Taman Negara se chlubí neuvěřitelně bohatou faunou i flórou – přes 200 druhů savců a 250 druhů ptáků. Mezi velké savce patří např. chráněný nosorožec sumaterský, levhart indočínský, tygr malajský či slon indický. Můžeme zde najít rostlinu s největším květem na světě – Rafflesia a největší strom Tualang měřící až 80 metrů. V pralese žijí také původní obyvatelé, kteří zůstávají zcela stranou od moderní civilizace a styku s ostatními lidmi se vyhýbají. Zatímco domorodci, kteří se usadili ve vesnicích na kraji lesa – Orang Asli – turisty vřele vítají.

Melaka

Město Melaka (Malacca) je historickou perlou Malajsie. Při návštěvě starého města nebo alespoň některých jeho částí mohou návštěvníci nasát atmosféru někdejšího malajského sultanátu, ale i z pozdější doby vlády nad městem, kdy se střídala portugalská, holandská či britská nadvláda. Nejen pro svou koloniální atmosféru byla Melaka v roce 2008 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Singapur

Singapur je unikátem mezi asijskými destinacemi. Kromě hlavního ostrovu, kde leží i stejnojmenné město ho tvoří dalších 63 ostrůvků. Během pouhých 150 let se Singapur stal významným centrem obchodu a průmyslu, zároveň patří mezi nejrušnější přístavy světa. Dynamické město plné barev a kontrastů láká mnoha atrakcemi: kultura, umění, architektura, proslavená nákupní ulice Orchard Road, zábavní podniky, bezkonkurenční zoologická zahrada a mnohé další. Velmi kuriózní je Singapur svými neustálými zákazy. Vysokými finančními pokutami jsou trestány: odhazování odpadku i jiné znečišťování prostředí, kouření ve veřejných budovách, přecházení silnice na červenou nebo mimo přechod pro chodce a mnoho dalších.