• Skotsko – Scottish 6 Days, WOC 2015

HANÁ Orienteering

Místo

Skotská vysočina
Země dudáků a dlouhosrstých krav, hlubokých jezer, kiltů i whisky. To je skotská vysočina. Ne však jenom kultura, ale i nezkrocená, hornatá krajina plná vřesovišť a terénních tvarů, dělají ze skotského „Highlands“ místo perfektní pro O-dovolenou. Místní klima, kde deštěm nabité mraky převládají nad slunečnou oblohou, dává krajině tu správnou atmosféru. Skotsko je jako i zbytek Anglie známé svými středověkými hrady a pevnostmi. Budeme mít možnost navštívit některé z několika hradů a zámků, ležících poblíž místa závodů – například romantickou zříceninu hradu Urquart, zámek Stuart, či Cawdorský hrad, kde žil samotný MacBeth, jehož život popsal ve stejnojmenné hře William Shakespeare.
Inverness
Centrum mistrovství světa i šestidenních závodů Scottish 6 days, je historické centrum celé skotské vysočiny. Význam Inverness znamená v překladu ústí řeky Ness, a v minulosti sloužilo jako důležité překladiště, dnes patří mezi nejrychleji se rozvíjející města Velké Británie. Díky své bohaté historii žije dnes tohle pětačtyřicetitisícové město především z turismu. Mezi nejslavnější stavby patří Inverneský hrad, Městská radnice, Inverneská katedrála a další duchovní stavby.
Whisky
Nejen skotská vysočina, ale i celé Skotsko je domovem té nejlepší whisky. I my budeme mít možnost prohlédnout si jednu z palíren v okolí Inverness (Tomatin, Singleton)
Lochness
I když s rozlohou 57 km ² nepatří Lochness mezi největší jezera, určitě patří k těch nejslavnějším. Díky legendě o slavné jezerní příšeře Nessie, jejíž první zmínka byla už v 6. století našeho letopočtu, láká jezero každoročně tisíce turistů. Jelikož se budeme pohybovat v okolí tohoto slavného jezera celý týden a k jezeru se určitě podíváme, existuje totiž šance, že Nessie objevíme zrovna my :-).
Edinburgh
Na zpáteční cestě domů se zastavíme v hlavním městě Skotska Edinburghu. Ve městě žije půl milionu obyvatel a od roku 1995 je zapsáno na seznamu UNESCO. Ještě v 18. století jej básník Robert Fergusson označil za staré a zakouřené město. Dnes má Edinburgh jedno z nejčistších ovzduší z evropských hlavních měst, a protože je i nadále kulturním, vědeckým, politickým a bankovním centrem Skotska, tak se spíše pyšní přezdívkou „Athény severu“. V Edinburghu se nachází světoznámý hrad, jedna z nejlepších univerzit na světě, Národní Galerie, známé jsou i rozsáhlé městské parky.