• Izrael – Israel Open 2019

HANÁ Orienteering

Doprava

Do Izraele letíme se společností EL AL z Vídeňského letiště Schwechat na letiště Ben Guriona v Tel Avivu. 

harmonogram letu

Vídeň – Tel Aviv

LY362  18FEB  VIETLV   1040 1500 

Tel Aviv – Vídeň

LY363  25FEB  TLVVIE   1600 1850 

 

El AL

Hlavní letecký dopravce Izraele byl založen bezprostředně po vzniku státu Izrael v roce 1948. V současné době provozuje pravidelné linky na několika domácích a především mezinárodních linkách do více než 50 destinací v Evropě, Severní Americe, Africe a Asii. Jeho flotilu tvoří v současnosti výhradně americká letadla Boeing. Dopravce provozuje i nízkonákladové lety pod značkou “Up!”.

Vzhledem k tomu, že stát Izrael čelí po celou dobu své existence hrozbám ze strany okolních arabských států, klade El Al velký důraz na minimalizaci rizika, že by se některý z jeho letů mohl stát terčem teroristického útoku či únosu. Lety El Al jsou proto pověstné bezpečnostními opařeními, zahrnujícími pečlivou bezpečnostní kontrolu cestujících i jejich zavazadel (na let společnosti El Al je proto nezbytné se odbavit s mnohem větším předstihem před plánovaným časem odletu, než na lety jiných dopravců) a na palubě mezi cestujícími se skrývají členové ozbrojeného doprovodu. El AL je dokonce jedinou společností na světě, jejichž letadla jsou vybavena protiraketovým systémem. Díky těmto opatřením a nekompromisní, byť tvrdé reakci izraelských ozbrojených sil na únosy či teroristické útoky na letadla EL Al v minulosti se již více než 40 let daří hrozbu napadení letadel EL Al eliminovat.

El Al drží absolutní rekord v počtu osob přepravených jediným letadlem: 24.5.1991, v rámci evakuace příslušníků židovské menšiny z Etiopie do Izraele, bylo nákladním Boeingem 747 přepraveno z Addis Abbeby do Tel Avivu 1087 osob (a během letu se narodily další 3 děti!). (zdroj: flying-revue.cz)

Letiště Schwechat

Mezinárodní letiště ve Vídni  se nachází ve Schwechatu 18 km od centra Vídně a 40 km od centra Bratislavy. Je to nejrušnější a největší letiště v Rakousku. Je leteckou základnou aerolinek Austrian Airlines, easyJet Europe, Eurowings a Laudamotion (2018). V roce 2017 odbavilo toto letiště 24 milionů cestujících, což byl nárůst 4,5 procent oproti minulému roku. Letiště Vídeň-Schwechat bylo původně vybudováno jako vojenské letiště v roce 1938. (zdroj: Wikipedia)

plánek letiště

Letiště Ben Gurion

Mezinárodní letiště v Izraeli, které v roce 2007 odbavilo 10,5 milionu cestujících. Ben Gurionovo letiště je pokládáno za jedno z nejbezpečnějších letišť na světě. Bezpečnostní složky zde zahrnují jak příslušníky policie, tak vojáky Izraelských obranných sil. Letištní ostraha je uniformovaná i v civilním oblečení, aby se zvýšila bezpečnost cestujících a zabránilo se tak možným útokům. Letiště bylo mnohokrát cílem teroristických útoků, např. v roce 1972, ale nikdy nedošlo k úspěšnému únosu letadla. (zdroj: Wikipedia)