• Izrael-Israel Open 2020

HANÁ Orienteering

Program

Program Izraele 2020

  Datum Den Dopoledne Odpoledne
 1  17/02 Po  odlet Vídeň  Přílet Tel – Aviv, prohlídka města
 2  18/02 Út  Přejezd k Mrtvému moři  návštěva klášteru Sv. Jiří, koupání v Mrtvém moři
 3  19/02 St  Prohlídka Masady   Prohlídka Jericha, Yardenitu, Tiberias
 4  20/02 Čt  Výlet na Golanské výšiny (Mt.Bental, Susita, Ein Gev)  koupání v termálních lázních hamat gader
 5  21/02  ISRAEL OPEN – Balfour Forest  Prohlídka Nazaretu, hory Tábor
 6  22/02 So  ISRAEL OPEN – Beit Keshet  Prohlídka Jeruzaléma
 7  23/02 Ne  Návštěva Betlému, prohlídka Jeruzaléma  prohlídka Jeruzaléma
 8  24/02 Po  Prohlídka Jeruzaléma  Odlet do Vídně 

Stručný program pro Izrael 2020

V pondělí odlétíme z Vídně a na letiště Ben Guriona v Tel Avivu. Po příletu nás čeká rychlá bezpečností prověrka a po ní se naše skupina rozdělí do několika auto – posádek. Po zhruba hodině jízdy se dostaneme na hotel v centru města, kde se ubytujeme a vyrazíme ať už sólo, či ve skupině do historické části města Jaffy. Máme zvykem, že se jako skupina společně navečeříme ve vyhlášené:) arabské restauraci právě u Jaffy, často nás doprovází i náš kamarád Oded Verbin, který vám rád odpoví na všechny otázky týkající se Izraele.

Druhý den a první zatěžkávací zkouška řidičů 170 km dlouhá cesta až na pobřeží Mrtvého moře na území Palestiny. Cestou projedeme Jerulazémem a zastavíme se v unikátním pravoslavném klášteře Sv. Jiří, zaříznutém ve vyprahlém údolí Wadi Qelt. Zde se nesmíte odradit všude přítomnými prodavači suvenýrů a užijte si toto kouzelné místo, kde meditují řečtí mnichové už více než 1700 let. Největší zážitek je však pozorování samotné cesty, která se mění z krásně rozkvetlého Tel Avivu až po naprostou poušť. Večer nás pak čeká koupání, a to buď v samotném moři anebo ve vyhřívaných lázních našeho hotelu, které čerpají vodu právě z Mrtvého moře, včetně veškerých minerálů a solí.

Den třetí, ráno se ještě stihneme vykoupat v Mrtvém moři a pak hurá na Masadu. Tato dech beroucí pevnost sloužila jako sídlo krále Heroda, ale nejvíce se proslavila jako dějiště příběhu o židovských rebelech, kteří pevnost bránili proti římským legiím a raději spáchali sebevraždu, než aby se nechali porazit. Dodnes představuje Masada pro Izraelce symbol hrdinství a síly národa. Vojáci izraelské armády zde proto skládají slavnostní přísahu, jež zní: „Masada již nikdy nepadne!“. Po exkurzi nás čeká přesun do Jericha, nejstaršího města světa (respektive nejdéle trvale osídleného). Samotné město, spadající pro správu Palestiny, nepatří mezi ty nejkrásnější, ale nákupy místního ovoce mají něco do sebe, stejně tak i archeologické vykopávky staré více než 10.000 let. Poslední zastávkou bude Jardenit, místo, kde se křtí tisíce poutníků z celého světa ve slavné řece Jordán.

Ve čtvrtek k nám přibude místní průvodce, místní rodák, a hlavně dlouholetý kamarád Ofer Avital, který nás provede územím Golanských výšin. Začneme svatým místem zvané Taghba, kde došlo dle bible k několika zázrakům. Poté budeme pokračovat na bývalou pevnost na kopci Mt. Bental, odkud se naskytnou úžasné výhledy na nejvyšší horu Izraele Mt. Hermon (2814 m n. m.) a sousední Sýrii. Cestou se možná zastavíme i v tankové základně izraelských obrněných sil (IDF), kde nám vojáci ve službě předvedou svoji pýchu – tank MERKAVA, díky kterému v Izraeli panuje prozatímní mír!! Po exkurzi se přesuneme na unikátní archeologické naleziště Susita. Bývalé římské město, o které dnes již nikdo nejeví žádný zájem patří podle mých zkušeností mezi ty nejúžasnější místa v Izraeli. Hned pod kopcem pak nahlédneme do fungujícího kibutzu Ein Gev, o kterém nám více řekne další místní průvodkyně Efrat. Třešničkou na dortu pak bude koupání v termálních lázních Hamat Gader, jejichž tradice sahá až do 2. století našeho letopočtu.

V pátek začíná v Izraeli víkend, což pro nás znamená závody! Letos si pořadatelé zvolili lesy v okolí Nazaretu, které bývají obzvláště náročné ????. Nudit se však nebudou ani Ti, kteří se závodit nechystají! Čeká nás totiž město, kde žil a vyrůstal Ježíš Nazaretský. Mezi hlavní taháky Nazaretu patří bazilika Zvěstování, kde údajně došlo ke Zvěstování Panny Marie o narození Ježíše Krista. Dále kostel svatého Josefa, který stojí na místě, kde pravděpodobně stál Josefův dům a jeho tesařská dílna, nebo řecký kostel Zvěstování, kde došlo ke Zvěstování Panny Marie podle řeckokatolické tradice. Neměli byste minout (a taky že neminete) místní spletitý trh, zvaný Súkú, kde však kdykoliv, když přijedeme zrovna zavírají ????. Za zmínku stojí i to, že Nazaret je město z největším podílem arabských Izraelců, což potvrzují všudypřítomné stánky z falafely, kebaby a jinými arabskými pochutinami – takže stojí za zvážení zde i poobědvat????. Pátek pak zakončíme na biblické hoře Tábor, kde stojí bazilika Proměnění Páně a řecký pravoslavný kostel. Západ slunce nad Jizreelským údolím je pak právě z hory tábor neopakovatelným zážitkem!

Sobota a druhý závodní den. Dnes už se na závody přesuneme se všemi věcmi, protože hned po slavnostním vyhlášením (bude-li někdo z nás na bedně?) se přesouváme do hlavního města – Jeruzalému. Po check-in(u) v hotelu se ve skupině anebo samostatně vydáme na prohlídku starého města. Zde je toho k vidění opravdu mnoho a co památka to unikát – Zeď Nářků, Křížová cesta Via Apia, Chrám Božího hrobu, Chrámová hora, Šalamounův chrám…. Celé staré město, které je rozděleno do 4 čtvrtí (Křesťanská, Arabská, Židovská a Arménská) je jedna velká památka a neuděláte chybu ať už se vypravíte kamkoli.

Sedmý den ráno vyrazíme do Betlému. Ačkoliv samostatné město na území západního břehu, je v podstatě předměstí Jeruzalému, ohraničené nepropustnou zdí. V Betlému samozřejmě navštívíme jeho nejdůležitější památku, a to Chrám Narození Páně, který na vás dýchne opravdu zvláštní atmosférou, často obohacenou o tlačenice náboženských skupin doufající se pomodlit u údajného místa narození Ježíše Krista. Na zpáteční cestě z Betléma se určitě zastavíme i na Olivové hoře, kde se nachází další várka památných míst, kostelů a chrámů. Největším zážitkem je pak určitě návštěva Getsemanské zahrady, která ač je sice malá, tak hrála důležitou roli v bibli. Jsou zde také k vidění unikátní olivovníky, z nichž jsou některé přes 2000 let staré. Další místo v Jeruzalémě, které určitě stojí za návštěvu se jmenuje Mae Sharim – čtvrť ortodoxních židů, kde jako by se zastavil čas v 19. století. Čtvrť se nachází kousek od našeho hotelu a atmosféra je zde opravdu unikátní, všichni obyvatelé zde chodí v tradičním oblečení, místo internetu tu používají vývěsné štíty a děti, když zrovna nestudují tóru tak si houfně hrají na ulicích, kde například o šabatu vůbec nejezdí auta.

Pondělí – poslední den a poslední možnost navštívit v Jeruzalémě to, co jste nestihli. Pak nás čeká přesun na letiště, odevzdání aut a doufejme příjemný let zpět do Vídně.