• Afrika Tour 2020

HANÁ Orienteering

program

Program

Č. Datum Den Místo Program
1 22/09   Praha Odlet z prahy v odpolední hodinách
2 23/09   Johannesburg Přílet do Johannesburgu/přesun do NP Pilanesberg
3 24/09   Pilanesberg NP/Graskop Safari v NP/přesun do Graskopu
4 25/09   Graskop závody E1/výlet Panorama road
5 26/09   Graskop závody E2/výlet Blyde kaňon, Pilgrimrest
6 27/09   Graskop/Kruger NP závody E3/ přesun do NP Kruger
7 28/09   Kruger NP safari v Kruger NP
8 29/09   Kruger NP/Svazijsko Safari v Kruger NP/přesun do Svazisjka
9 30/09   Hlane NP/Sv. Lucie Safari v Hlane NP/přesun do Sv. Lucie
10 1/10   iSamangaliso Wetlands výlet lodí k jezeru Sv. Lucie/koupání v Tichém oceánu
11 2/10   přesun do Dračích hor přesun do Dračích Hor
12 3/10   Giant Caste GR/Royal Natal NP výlet do Dračích Hor
13 4/10   Johannesburg přesun do Johannesburgu/Odlet
14 5/10   Praha přílet Praha

Toto je předběžný program, který se ve finále bude odvíjet od přesného data závodů (v současné době máme informaci, že závody budou 24(25)-27. září a samozřejmě od kapacity ubytovacích zařízení v jednotlivých parcích. Definitivní program zveřejníme na začátku ledna. Nicméně změny budou spíše kosmetické.

Akci Jižní Afrika zahájíme v největším městě Jihoafrické republiky, kde přistaneme, půjčíme si auta a vyrazíme na první Safari naší akce. V NP Pilasberg je k vidění na 110 km² více než 7000 zvířat, takžýe šance, že uvidíme nějaké i my je více než vysoká😊

Druhý den se přesuneme na východ země, do oblasti konání závodů Graskopu. Původní zlatokopecké město ležící v nadmořské výšce 1400 metrů je dnes turistickým centrem a bránou do Blyde kaňonu. Tento třetí největší kaňon světa se všem ostatním úplně vymyká- Strmé stěny, kterými se během desetitisíců let „prokousala“ řeka Blyde, jsou porostlé divokou vegetací a v korunách stromů sedí opice. Ve volném čase po závodech se pak projedeme po nejslavnější cestě Jihoafrické republiky – Panorama road, nafotíme stolové hory, svlažíme se u vodopádů a zlatou horečku se připomeneme v centru zlatokopectví – městečku Pilgrimsrest.

Samotné závody – Mistrovství Jihoafrické republiky, se skládají z klasiky, krátké tratě a štafet. Na většině prostorů se běží závody i letos a to Big5 orienteering, který startuje na konci prosince. Mapy se tedy hned po skončení závodů pokusíme získat a pro představu je umístit na web.

Po závodech nás čeká Krugerův Národní park- největší a zdaleka neznámější safari park v Jižní Africe. Panorama stolových hor a kopců vyměníme za nekonečnou savanu. V parku strávíme 3 dny a jeho jižní část (kde se nachází nejvíce zvířat) projedeme křížem krážem. Spát budeme v oficiálních kempech (zděné bungalovy), kde přes noc zhasínají všechny světla a návštěvníkům se otevře úžasná noční obloha.

Další etapu bude Svazijsko, samostatný stát rozkládající se na ploše zhruba 17 tisíc km². Zde máme v plánu navštívit Královský národní park Hlane, kde je na relativně malém území velká šance spatřit takzvanou Velkou pětku (slon, nosorožec, buvol, lev a levhart).

Ze Svazijského království se přesuneme dále na jih do vesničky Sv. Lucie. Ta je branou do rezervace iSamangaliso, ležící na . Tyto mokřady nabídnou odlišnou perspektivu Afriky. Nekonečné pláně se promění v močály tvořené eustanáriem řeky Sv. Lucie, kde jsou pánem hlavně krokodýli a hroši. Po proudu řeky až k jezeru svaté Lucie se vydáme lodí, z níž právě oba zmíněné krále řeky uvidíme. Zde se poprvé i vykoupeme. I přes velké vlny a drsné pláže je pacifický oceán ke koupání v Jihoafrické republice ten lepší😊 (na rozdíl od Atlantiku). Pláž Cape Vidal je chráněná útesem a je zde dokonce i možnost šnorchlování.

Poslední z národních parků, co navštívíme se rozkládá v opravdových horách. Dračí hory hraničící s Lesothem dosahují výšky až 3500 metrů na mořem. Dračí hory nabízí úžasnou divokou scenérie, ale i zde je možnost zpozorovat exotickou faunu. Hlavně ptáci zde potěší nejednoho fotografa. Alternativou pro Dračí hory je možnost strávit o den více v Krugerově parku nebo Svazijsku, jak jsme psali na začátku textu definitivní verze programu se objeví na našich stránkách začátkem ledna.