• Ramsau 2015

  HANÁ Orienteering , way of living ...

 • Izrael – Mediterranean Championship 2015

  HANÁ Orienteering , way of living ...

 • ?védsko – Vasaloppet 2015

  HANÁ Orienteering , way of living ...

 • Skotsko – Scottish 6 Days, WOC

  HANÁ Orienteering , way of living ...

 • ?ína, Tibet 2015

  HANÁ Orienteering , way of living ...

 • Itálie – Meeting di Venezia 2015

  HANÁ Orienteering , way of living ...

HANÁ Orienteering

Mistrovství Izraele

Mistrovství Izraele v orientačním běhu, turistika

Datum : 16.-27. února 2011
Předpokládaná cena : 26 500 Kč
Doprava : letecky
Ubytování : hotel, kibuc
Stravování : polopenze
Datum přihlášek : 15.1.2011
Maximální počet účastníků : 20

Již popáté se vypravíme za nevšedními zážitky do Izraele, již popáté propadneme kouzlu této mýtické krajiny. Využijeme přitom všech předchozích zkušeností a proto věřím, že zájezd bude zase o stupínek lepší, zajímavější. Vždyť máme v plánu nejenom účast na čtyřech exotických závodech, ale také návštěvu snad všech míst, která v Izraeli stojí za shlédnutí. A k tomu ještě návštěvu jordánské Petry, místa, které lze jen stěží popsat, či srovnat s něčím jiným …

Základní osnova zájezdu:

 1. První den – přilet do Tel Avivu (z Prahy). Na letišti si vypůjčíme auta, která budeme mít k dispozici až do posledního dne pobytu. Díky tomu budeme flexibilní a zvládneme celý program bez zbytečných stresů. V Izraeli se jezdí příjemně, silniční piráti se nevyskytují, silnice a dálnice jsou v dobrém stavu. Poté se ubytujeme v hotelu a vyrazíme na prohlídku města. Nevynecháme koupání na nádherných písečných plážích přímo ve městě, večer navštívíme historickou část – přístav Jaffa, povečeříme v nějaké typické místní restauraci. Možná navštívíme i České velvyslanectví, vloni se nám to podařilo :-).
 2. Druhý den vyrazíme brzy po ránu, abychom stihli 1. etapu pouštních závodů v blízkosti hranic s Egyptem. Tady už nám bude opravdu horko, počasí jako u nás v parném létě. Tyto závody (Dessert Championship) získávají každým rokem na popularitě a účastní se jich prakticky všichni izraelští orientační běžci (http://israelorienteering.org/championship-events/desert-championship-2011/) Po závodech se ubytujeme se v kibbutzu Nitzana, zaplaveme si v místním bazénu a účastníme se večerní „párty“, která se většinou obejde bez alkoholu.
 3. Druhá etapa „pouštního mistrovství“ se uskuteční v blízkosti kibbutzu a opět se přesvědčíte, že les není základní podmínkou orientačního běhu. I bez něj jsou závody dost těžké! Po vyhlášení vítězů sedneme do aut a poputujeme zase na jih, až k Rudému moři. Celou cestu nás bude provázet nádherná pouštní scenérie, večer pak přepychové letovisko Elat, připomínající něco mezi Floridou a Saudskou Arábií. Další možnost koupání, v dalším moři …
 4. Brzy ráno vyrazíme, tentokrát autobusem, do jordánské Petry. Cesta není jednoduchá, nejprve jedním busem na hranice, asi po 20 minutách jízdy nás čeká celní prohlídka, připomínající zašlou slávu socialismu u nás, potom sedneme do jordánského autobusu směr Petra. Toto skalní město je skutečný zázrak a jediným problémem bude čas. Je potřeba si ho dobře rozvrhnout tak, abychom stihli všechny významné památky v tomto místě. A že je co vidět, to nemusím připomínat. Výlet zakončíme obědem a přesunem zpět do Elatu.
 5. Po snídani budeme pokračovat opět auty – směrem k Mrtvému moři. Cestou navštívíme pevnost Masada – kultovní místo všech Izraelců, stavební a vojenský zázrak z dob dávno minulých. Lanovka nás vyveze až přímo na pevnost, čímž ušetříme čas na prohlídku tohoto opravdu zvláštního místa. Večer se ubytujeme na pobřeží Mrtvého moře, koupání v něm je neopakovatelný zážitek. Ale může být také nebezpečný, takže nechte si poradit od zkušených, jak do vody vlastně vlézt, jak se tam pohybovat a co nedělat.
 6. Ráno si koupel zopakujeme, nakoupíme v místních stáncích „dead sea products“ a vyrazíme na sever do Galilee. Cestou navštívíme nejstarší město světa – Jericho- ležící na palestinském území, takže troška adrenalinu nás nemine. Odpoledne dorazíme na naši „základnu“Ein Gev, což je jeden z prvních izraelských kibuců, ležící na břehu Galilejského jezera. Večer popijeme v místní hospůdce dobré izraelské pivo, místní orienťáci se už teď těší na naši návštěvu.
 7. Dnes nás čeká celodenní výlet – za necelou hodinku cesty autem se budeme dívat na zasněžené vrcholky hor v Libanonu, nebo na nepříliš vzdálený Damašek v Sýrii, zatímco kolem nás jsou zelené pahorky Golanských výšin. Na zpáteční cestě navštívíme místa, známá z historie snad po celém světě – Nazareth, řeka Jordán, hora Tábor, město Tiberias atd. Večer se podíváme na krokodýlí farmu a vykoupeme se v termálních lázních, připomínající známé maďarské „fürde“.
 8. Tento den se přesuneme do centra Izraele – Jeruzaléma. Po ubytování v hotelu v centru města vyrazíme za památkami, tentokrát na ně budeme mít času dost. Protože Izraelské mistrovství se letos koná v blízkosti toho posvátného města, nemusíme nikam spěchat a část památek, včetně návštěvy Betléma si můžeme nechat na další odpoledne po závodech.
 9. První etapa Mezinárodního Mistrovství Izraele v orientačním běhu (http://israelorienteering.org/championship-events/israel-open-2011/). Nováčky překvapí nejenom nezvyklé terény, ale především výborná organizace a příjemná atmosféra. Kdo by netoužil po titulu „Mistr Izraele v orientačním běhu 2011 ?? :-). Po závodech se vrátíme do hotelu a poté vyrazíme opět za památkami – tentokrát do Betléma, který je součástí velkého Jeruzaléma a jehož návštěva patří téměř k povinnostem turistů všech zemí, kterých je v této oblasti opravdu hodně. Jak moc rozdílné světy představuje židovská a palestinská část města se přesvědčíme při vstupu na území Betléma – bezpečnostní opatření, šestimetrové zdi a všudypřítomní vojáci nám připomenou, že ačkoliv je zde bezpečno, trvalý mír je v nedohlednu.
 10. Druhý den závodů je zakončený slavnostním vyhlášením, ze kterého nikdo nespěchá. Atmosféra připomíná dávné časy orientačního běhu u nás – setkává se tu spousta přátel , vítězství se cení, ale není to úplně podstatné. Každý oddíl připravuje vlastní pohoštění a zve na ně hosty, takže „komerční“ stánek je téměř bez obratu. Některým našincům tu chybí pivo a jiné alkoholické nápoje, ale všeobecná abstinence na veřejnosti je součástí zdejšího života.. Dobře tomu tak, my se musíme ještě večer střízliví dostavit na letiště do Tel Avivu, kde po úmorném odbavovacím ceremoniálu nastoupíme cestu do Prahy.

Pokud by se Vám cena zájezdu zdála vysoká, máte možnost si ji porovnat s cenami podobných akcí, které nabízí cestovní kanceláře. Faktem je, že žádná z nich Vám nenabídne tolik zážitků za tak krátkou dobu, faktem také je, že cenu zájezdu ovlivňuje z velké části výlet do Petry, který je sám o sobě hodně drahý a navíc není možné tuto cenu nijak ovlivnit. Jednodenní výlety jsou zcela v režii místních cestovek a není šance navštívit Petru jinak, než přes ně …

Na závěr bych chtěl dodat, že bez pomoci izraelských orientačních běžců, by bylo velice obtížné takovouto cestu uskutečnit. Máme zde přátele skutečně na každém kroku a ti nám pomáhají organizovat celou cestu, umožní nám ubytovat se v kibbutzech, kam se normální smrtelník jen tak nedostane, Liad , Davidi, Offer, Zehava,Ziv, Goron, Zohar a desítka dalších přátel – to je naše hlavní know how tohoto zájezdu …